Lumea Mamicilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ceas
Ultimele subiecte
» Meniul zilei
Intelepciune prin povestiri EmptyMier Iun 29, 2011 3:25 pm Scris de catalinstefan

» Jojo a nascut un baietel de nota 10
Intelepciune prin povestiri EmptyLun Iun 27, 2011 8:12 am Scris de Nicoleta

» Locul pentru a face cunostinta !
Intelepciune prin povestiri EmptySam Iun 18, 2011 8:45 pm Scris de Nicoleta

» Vand hainute fetite si baietei
Intelepciune prin povestiri EmptyMar Mai 31, 2011 6:57 pm Scris de ema-go

» hainute noi marca original marines copii6/9luni-10ani
Intelepciune prin povestiri EmptySam Apr 09, 2011 8:50 am Scris de dunca cristina

» Turcia-locul unde Orientul se intalneste cu Occidentul
Intelepciune prin povestiri EmptyLun Mar 28, 2011 8:32 am Scris de catalinstefan

» Lista alba si neagra a cosmeticelor
Intelepciune prin povestiri EmptyJoi Mar 24, 2011 9:34 pm Scris de Rania

» Emiratele Arabe Unite
Intelepciune prin povestiri EmptyJoi Mar 24, 2011 9:27 pm Scris de Rania

» Ce filme ati vizionat in ultimul timp?
Intelepciune prin povestiri EmptyJoi Mar 24, 2011 9:20 pm Scris de Rania

Top postatori
Nicoleta (856)
Intelepciune prin povestiri I_vote_lcapIntelepciune prin povestiri I_voting_barIntelepciune prin povestiri I_vote_rcap 
catalinstefan (343)
Intelepciune prin povestiri I_vote_lcapIntelepciune prin povestiri I_voting_barIntelepciune prin povestiri I_vote_rcap 
anuta22 (212)
Intelepciune prin povestiri I_vote_lcapIntelepciune prin povestiri I_voting_barIntelepciune prin povestiri I_vote_rcap 
Rania (210)
Intelepciune prin povestiri I_vote_lcapIntelepciune prin povestiri I_voting_barIntelepciune prin povestiri I_vote_rcap 
Monicutza (205)
Intelepciune prin povestiri I_vote_lcapIntelepciune prin povestiri I_voting_barIntelepciune prin povestiri I_vote_rcap 
veromadalina (134)
Intelepciune prin povestiri I_vote_lcapIntelepciune prin povestiri I_voting_barIntelepciune prin povestiri I_vote_rcap 
florares (48)
Intelepciune prin povestiri I_vote_lcapIntelepciune prin povestiri I_voting_barIntelepciune prin povestiri I_vote_rcap 
iulia_iulia (40)
Intelepciune prin povestiri I_vote_lcapIntelepciune prin povestiri I_voting_barIntelepciune prin povestiri I_vote_rcap 
Irina (15)
Intelepciune prin povestiri I_vote_lcapIntelepciune prin povestiri I_voting_barIntelepciune prin povestiri I_vote_rcap 
brigitta (12)
Intelepciune prin povestiri I_vote_lcapIntelepciune prin povestiri I_voting_barIntelepciune prin povestiri I_vote_rcap 

Conectare

Mi-am uitat parola

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

facebook
Alba ca Zapada si ce 7 piticoti

Alba ca Zapada si ce 7 piticoti


Intelepciune prin povestiri

2 participanți

In jos

Intelepciune prin povestiri Empty Intelepciune prin povestiri

Mesaj Scris de Rania Lun Feb 14, 2011 12:07 pm

Femeia a intrat in pestera si a gasit multe bogatii. Fascinata de aur
si bijuterii, a asezat copilul pe o stanca si a inceput sa stranga de
zor tot ce putea duce.

Vocea misterioasa i-a vorbit din nou: “ Ai doar 8 minute!”

Cand au trecut cele 8 minute, femeia, incarcata cu aur si pietre pretioase, a fugit afara din pestera si poarta s-a inchis.

Atunci si-a amintit ca a uitat copilul inauntru, iar poarta s-a inchis pentru totdeauna.

Bogatia a durat putin, iar disperarea pentru totdeauna.

La fel se intampla de multe ori si cu noi. Avem aproximativ 80 de ani
pentru a trai in aceasta lume si o voce ne aminteste mereu:” Nu uita ce
e cel mai important!”

Si cele mai importante sunt valorile spirituale, familia si copii,
viata, educatia, bunul simt, reputatia, dragostea, adevarul si
demnitatea de om.

In schimb castigurile, bogatia, placerile materiale ne fascineaza intr-atat incat uitam de ceea ce e mai important.

Asa ne risipim timpul si dam la o parte esentialul: “ Bogatia sufletului.”
Sa nu uitam niciodata ca viata in aceasta lume trece repede si ca
moartea vine cand ne asteptam mai putin. Iar cand poarta vietii se
inchide pentru noi, nu ne mai folosesc la nimic regretele.

Traim intr-o lume de probleme, nelinistiti, si toate numai pentru ca am uitat ce e cel mai important: “Bogatia sufletului!”

Sursa:google.ro
Rania
Rania
ajutor de admin
 ajutor de admin

Mesaje : 210
Reputatie : 3
Joburi/Distractii : Studenta

Sus In jos

Intelepciune prin povestiri Empty Re: Intelepciune prin povestiri

Mesaj Scris de Nicoleta Lun Feb 14, 2011 12:22 pm

Ce frumoasa poveste...si cat de adevarata este...
Privind prin gaura din perete, un soricel vazu pe fermier si pe sotia sa desfacand un pachet.
"Oare ce se afla acolo?" se intreba soricelul. A fost ingrozit sa vada ca in pachet era o capcana pentru soareci.
Intorcandu-se la ferma, soricelul dadu de veste tuturor despre ceea ce vazuse.
"Este o capcana pentru soricei in casa! Este o capcana pentru soricei in casa!"
Gaina a cloncanit, si-a ridicat capul si a spus:
"Domnule soarece, iti pot spune doar atat. Inteleg ca este o problema grava pentru dumneata, dar
nu are nici o consecinta asupra mea. Nu pot fi deranjata de aceasta informatie".
Apoi soricelul se duse la porc si ii spuse: "Este o capcana pentru soricei in casa!"
Porcul a fost impresionat, dar a raspuns: "Regret domnule soarece, nu pot face nimic, poate doar sa ma rog pentru tine. Poti
sa fii sigur ca esti in rugaciunile mele viitoare"
Soricelul s-a dus apoi la vaca si i-a si ei: "Este o capcana pentru soricei in casa!"
Vaca i-a raspuns: "Wow, domnule soricel, imi pare rau pentru tine, dar in ceea ce ma priveste pe mine aceasta capcana nu ma
poate rani in nici un fel."
In cele din urma, soricelul s-a intors in casa foarte deznadajduit si s-a decis sa infrunte de unul singur capcana. In acea
noapte s-a auzit un sunet care vestea ca ceva fusese prins in capcana. Sotia fermierului se grabi sa vada despre ce este vorba, dar din cauza
intunericului nu a vazut ca in capcana era coada unui sarpe mare si veninos. Asa ca acesta o muscase.
Fermierul se grabi cu sotia sa la spital, apoi o aduse acasa cu febra mare.
Toata lumea stie ca un bun remediu impotriva febrei este supa de pui, asa ca fermierul se duse si sacrifica gaina.
Cu toate acestea, starea sotiei sale se inrautatea.
Prietenii si vecinii venisera sa stea cu ea, iar ca sa ii poata hrani fermierul taie si porcul.
Sotia fermierului nu se insanatosi si in cele din urma a murit. La inmormantare au venit atat de multe persoane incat
fermierul a sacrificat si vaca pentru a-i hrani pe toti.
Soricelul privea acum prin gaura din perete cu multa tristete...

Morala: Toti suntem intr-o calatorie numita viata. Atunci cand auzi ca cineva are o problema si crezi ca nu te priveste, adu-ti aminte ca daca unul dintre noi este amenintat, noi toti suntem in pericol.
Nicoleta
Nicoleta
Administrator
Administrator

Mesaje : 856
Reputatie : 1
Joburi/Distractii : Cititul, gastronomia, copii, etc etc etc!

https://7piticivoinici.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum